Share This Post

BİLGİ TEKNOLOJİLERİNİN KURUM DEĞERİ

BİLGİ TEKNOLOJİLERİNİN KURUM DEĞERİ

BİLGİ TEKNOLOJİLERİNİN KURUM DEĞERİ

Her platformda, toplantıda, konferansta biz bt profesyonellerinin konuşmuş olduğu bazı gerçekler var. Biz (BT Departmanı) çalıştığımız kurumlar için konumlandırıldığımız yer neresi?, departman olarak ne kadar değerliyiz, kurumlarımız bizlerin hızına ulaşabiliyor mu?, diğer departmanlar iş süreçlerinin her safhasında bilgi teknolojilerini kullanırken biz bt yöneticilerini ne kadar bu süreçlere dahil ediyor? gibi daha yüzlerce sorunun sorulduğu sohbetler. Bu durumda dikkatimi çeken ön önemli konu, soruların tamamını meslektaşlar olarak kendi aramızda konuşuyoruz.
Neler yapmalı?
Kurumlarınızda BT’nin hayati önem taşıdığını göstereceğimiz katma değerli işlere ihtiyacımız bulunmaktadır. Bu nedenle tüm iş süreçlerine süreç yöneticileri kadar hakim olduğumuzu göstermemiz gerekiyor. BT Yöneticileri olarak teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanmaktayız. Gerek CIO Turkey paylaşım platformu, gerek Vendor ve Entegrator firma toplantıları, ziyaretleri ile iş süreçlerimizi daha iyi durumlara getirebileceğimiz imkânlar bizlerin önünde hazır bulunmaktadır.
Nasıl yapmalı?
Yönettiğimiz işlerde yaptığımız gibi iyi analiz güzel sonuçlar ve çözümler ortaya koymaktadır. Bunu diğer departmanların süreçlerinde de uygulamamız, mevcut sürecin içerisindeki aksaklık, yavaşlık, verimlilik gibi durumlarda çözümler üretmemizi sağlayacaktır. Fayda-Maliyet dengesini göz önünde bulundurarak süreçlerin içine girmemiz departmanlarımızı vazgeçilmez hale getirerek söz sahibi olmamızı sağlayacaktır.
İş Süreci Analizleri nasıl yapılmalı?
Kolay bir iş gibi gözükse de bu analizi yapmak için bir çok unsur vardır. Kurum kültürü, departman yöneticilerinin vizyonu, takım çalışması olgunluğu, yönetici dışı personelin iş yürütme yeteneği vb.
Kurum içerisinde geliştirme vizyonu var ise oldukça kolay olacaktır. Departman yöneticileri yapılacak toplantılar iş süreçlerinin geçtiği aşamalar infografik ve şemaya dönüştürüldükten sonra ilgili departman yöneticisinin yorumları ile birlikte bizlerin sunacağı çözümler eminim ki oldukça makul gelecektir.
Eğer kurumda bu vizyon yok ise, işte her şey bu noktada başlıyor. Bu geliştirme kültürünü bizlerin yayması gerekeceği kaçınılmaz bir sonuç.
Teknoloji Vizyonunun kuruma nasıl kazandırılır?
Aslında bu sorunun kısa cevabı “devrim” olacak. Bu devrimi sessizce, oluşturacağımız prosedürleri çok iyi hesaplayarak, ekipteki tüm arkadaşlarımızın bu yenilenme sürecine ayak uydurmasını sağlayarak başlamamız gerecek. İç yenilenmeyi tamamlamak biz yöneticiler için zor olmayacaktır. Faz iki, yönetim kuruluna bu yeniliği hissettirmekle başlanması olacaktır. Inovatif fikirler, kolay ve hızlı ulaşabilecekleri stratejik, yönetimsel raporlar, departmanlarımıza ve mesleğimize ne kadar hakim olduğumuzu gösterecek sunum ve raporlar, iç müşteri memnuniyet seviyesinin artırıldığını verilerle sunmak vb. gibi. Yönetim kurulu desteği alındıktan sonra faz üç departmanlarla süreçleri konuşmaya gelecektir. Zorlu ama keyifli zamanlar bizleri bekliyor olacak, değişimi gördükçe, ürettiğimiz yeniliklerin, teknolojilerin kullanıldığını ve kritik noktalarda vazgeçilmez olduğunu gördükçe departmanımızın değerini arttırmış ve olması gereken değerin verildiği de gözler önüne serecektir.
Tüm bu analiz süreci bittikten sonra teknolojilerin implemente ve adapte edilme sürecine geleceğiz. Artık iç müşterilerimiz teknolojiye aç olacaklar. BT Yöneticileri olarak öncelikli görevimiz diğer departmanlardan talep almak yerine, onlardan bir adım önde olarak süreçlerine yön verici öncü departman haline gelmemiz gerekecek. Satışı destekleyici faaliyetlerde bulunmak, üretim bantlarındaki verimliliğin artırılması, hitap ettiğiniz müşterinin tanınması, yeni müşteriler bulunması, PR çalışmaları, yasal mevzuatlar, güvenlik ortamları, kurum çalışanlarının bilinçlendirilmesi gibi hayata geçirilecek tüm projeler bilgi teknolojilerinin katma değerleri olacaktır.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>