Share This Post

Türkiye Otellerinde Bilgi Teknolojileri Müdürü Olmak – Serkan Yücesan

Türkiye Otellerinde Bilgi Teknolojileri Müdürü Olmak – Serkan Yücesan

TÜRKİYE OTELLERİNDE BİLGİ TEKNOLOJİLERİ MÜDÜRÜ OLMAK

Daha önceki yazımda da anlattığım gibi son yıllarda artan otel sayısıyla birlikte sektörde ki sorunlar birbirini takip etmeye başladığını düşünüyorum.

Bu sorunların en başında personel sorunu bulunmaktadır. Çok kısa süre içerisinde çok fazla 5 yıldızlı ve çok fazla uluslar arası zincir otelin açılması sonucunda sektörde işe başlayalı 2  yıl olmuş kaba tabirle sektörün tozunu yutmamış insanlar yönetici, müdür pozisyonlarına erişme fırsatı buldu. Tabiki bu durum çalışanların sorunu değil, ayrıca aralarından sıyrılanlar bu pozisyonları alıyordur ancak daha zaman var. İş verenler, genel müdürler kadro kurmakta zorlandığından dolayı bu yola başvurmak zorunda kalıyorlar. Ama yetilerini tecrübe edememiş yöneticilerin ilerki yıllarda oldukça zorlanacaklarıda aşikar.

Özellikle sektör içerisinde Bilgi Teknolojileri alanında bu durumun vahimiyeti ile karşı karşıya kalıyoruz. Otel yatırımcılarının otel açılışında, açılışı profesyonel ellere bırakmamış olması, kurulumların uygun standartlarda yapılmamış olması, tecrübesiz bilgi teknolojileri personellerinin proje yönetiminden bir haber olması, otel açıldıktan sonraki sorunlara davetiye çıkartmaktadır. Taahhüt firmaları günün sonunda aldığı paraya bakacak ve o koskoca sistemde BT Yöneticisi tek başına kalacak.

Yukarıda iletmiş olduğum durumların sonucunda personel bulmakta zorlanan yatırımcı ya da genel müdürler az para çok title mantığı ile otel bilgi teknolojileri sektörünü öldürmüştür.

14 senelik meslek tecrübemde dikkatimi çeken ve beni karamsarlığa sürükleyen durumlardan biri de Bilgi Teknolojileri alanında yapılan etkinliklerde, konferanslarda, söyleşi ve röportajlarda, teknoloji zirvelerinde hiç bir otelin ya da otel grubunun BT Yöneticisini görememek oldu. Gördüğüm kadarıyla bu durumun sebepleri var; otel açılışında ilk yatırım yapıldıktan sonra yatırımcının bir daha hiç bir yatırım yapmaması, yukarıda bahsetmiş olduğum BT Yöneticisinin tecrübesizliği, ve tüm bunlardan dolayı otel teknoloji dinamiklerini önemsemeyen vendor, entegrator,yatırımcı, genel müdür …. diyerek bir sürü sebep. Doğal olarak üretmeyen, geliştirmeyen, iyileştirmeyen BT Yöneticileri olursa ya da bu isteklerine yatırımcı tarafından cevap verilmezse, Otel bilgi teknolojileri yöneticileri tüm sektör içerisinde başarısız olarak adlandırılacaktır. “Konuşturmaya değmez, ne anlatacakki!!!”

Turizmin çok kötüye gittiği bu süre içerisinde de yatırım beklemek, inovatif hamleler yapabilmek pek mümkün olmayacak gibi. Ama teknolojinin bu sınırsız dünyasına giriş yapıldığında, farkı fart et ve fark yarat felsefesini benimseyerek otel dinamiklerine teknoloji ile dokunmanın faydalarınıda göreceklerdir.

Management oteller haricinde kalan otellerin ya da sektöre yeni girmiş yatırımcıların  BT Bütçesi yaptığını pek görmedim. “Neden BT’ye bütçe ayıracağız çalışıyor ya!!!”.

Ancak bu durumlardan sıyrılmak isteyen BT Yöneticileri, Otel içerisindeki misafirlerin lobbyde en çok hangi noktada, ne kadar vakit geçirdiklerini, bu süre içerisinde ne yiyip, ne içtiklerini hangi müzik tarzından daha çok hoşlandıklarını, Kahve makinasının 1 kilo çekirdek kahve ile kaç bardak ekspresso, kaç bardak americano kahve verdiğini, bunların reel satışla doğru orantılı olup olmadığını, maliyetlerinin ne olduğunu, misafirlerin hangi en çok hangi odalarda konakladığını ona göre deforme sürelerini ve konaklama dengelerini kurmayı, toplantıda olan misafirlerin basit bir  uygulama ile dışarı çıkmadan istediği departmana ulaşmasını sağlamayı, misafirlerin mutlu olduğu tüm bilgiyi ve buna benzer daha yüzlerce konuyu veri haline getirmeyi ve bu verilerle otel yönetimine katkı sağlamayı planlamak istiyor. Tabi ki bahsettiğim bu konular şu anda bir çoğunuza ütopik geliyordur.

Acaba ne zaman bir otel bilgi teknolojileri yöneticisi bir konferansta IOT’den bahsedecek, ya da nerdeyse tüm sektörün verilerini iş zekası ile analiz ettiği bir ortam kurabilicek merak ediyorum.

Ama görülen o ki önümüzdeki yıllarda da pek mümkün olmayacak bu nedenle belirli tecrübe ve yetiye sahip olan BT Yöneticileri farklı sektörlere geçiş yapmak istiyorlar. Tabiki bu istek sonrasında da sorunlar devam etmiyor değil. Yıllardır otelcilik içerisinde olunması sebebi ile diğer sektörlerde bırakın çalışmayı iş görüşmesine bile çağırılmanın mümkün olmadığı süreçler yaşanıyor.

Özetlersek otel BT Yöneticisi olmak kolay, çıkmak ise çok zor…

Herkese mutlu, huzurlu, bol projeli inovasyon dolu yıllar dilerim…

 

Serkan YÜCESAN

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>